Vybavení

Nejdůležitější součást výbavy je určitě obuv. Protože zkušenosti jsou nepřenositelné, musel jsem si to vyzkoušet na vlastní nohy. Uvažoval jsem co si koupit za boty. Koukal jsem po různých botách i po hodně drahých. Nakonec jsem si řekl, že farmářky jsou nejlepší. Po 70 km jsme měl nohy na hadry. No asi to nebyl nejlepší nápad. Na další pochod jsem měl již jiné boty. Koupil jsem si boty pro přespolní běh. Schválně jsem udělal zásadní chybu a vzal jsem si je jako nové na pochod 50 km. Říkal jsem si, že pokud jsou boty dobré, tak to v nich musím ujít bez větších následků. To se mi potvrdilo a po pochodu jsem měl jen menší otlaky. Zatím poslední boty, co jsem si pořídil, jsou Reebook. Koupil jsem je v outletu za necelou tisícovku. První pochod  v nich - 52 km a nožky byly jak v bavlnce a také v suchu.
Samozřejmě boty se dají koupit v různých cenových relací. Já si je koupil ve výprodeji s 50% slevou, takže mi velmi slušné boty vyšli na 1.500 Kč. Boty pro přespolní běh vyrábí  spousta výrobců, například  adidas, New Balance, asics, Mizuno, PUMA, NIKE a další.
Do bot používám trekové ponožky. Při výběru bot v obchodě je tedy nutné mít s sebou trekové ponožky kvůli výběru správné velikosti. Pokud Vás boty v obchodu tlačí nebose v nich necítíte pohodlně, tak je rozhodně nekupujte. Nespoléhejte na to, že je "rozšlápnete". Někdo doporučuje ponožky měnit během pochodu kvůli otlaků. Zatím jsem to nepraktikoval.
Celkem se mi osvědčilo funkční spodní prádlo, hlavě trenýrky s delší nohavicí.
Uvažoval jsem o koupi  Camel Backu. Zdá se mi, že stojí hodně peněz a zároveň mám obavu, že zplesniví nebo bude při nejmenším zapáchat.
Zatím jsem zavrhl i hůlky. Ale možná je to proto, že jsem je ještě nevyzkoušel. Uznávám, že cestou z kopce mohou být užitečné. Při jednom pochodu jsem viděl jednu slečnu s hůlkami v lese a docela jsem měl strach, aby se neumlátila.
Na noční pochody si beru čelovku (nebo alespoň baterku). Skvělé jsou baterky s 3 W LED. Při plném výkonu velmi pěkně svítí. Pozor na konstrukci baterky, aby se dioda nespálila. Stejně tak baterky, které mají hodně LED s malým výkonem nedoporučuji. Daleko nedosvítí.
Také jsem postupně přešel od papírové mapy ke kapesnímu počítači s GPS a mapovými podklady.Aktuálně používám program A:Drake s vektorovými mapami. Počítač nosím ve Water packu a ještě nosím nabíječku na AA baterie.
Do batohu si též dle předpovědi beru i pončo proti dešti.

V budoucnu musím dořešit kalhoty a bundu. Pokud máte zkušenosti, budu rád za radu.